Een kapitaalinjectie van Nvidia wezen de Franse oprichters achter Hugging Face af. Nu lijkt er sprake van een volledige overname. Maar waarom wil de chipmaker zo graag dit bedrijf toe-eigenen?
Eerst de feiten. Nvidia geldt als de leverancier van de schepjes in houwelen in de gold rush die nu AI heet. Hugging Face op zijn beurt mag je omschrijven als de Github voor AI-modellen. Het bedrijf ontwíkkelt niet, maar distribuéért. En ja, heeft ook eigen infra en AI R&D.
Begin dit jaar wees Hugging Face een half miljard dollar tegen een waardering van zeven miljard af. Deze dagen circuleren de geruchten als zouden de chipmakers van Jensen Huang dertien miljard willen betalen voor honderd procent van de aandelen. De deal zou rond zijn, maar nog niet publiek bevestigd.
Maar wat zijn de drijfveren achter deze ontwikkeling? Nvidia is met tientallen belangen in kleine en grote techbedrijven al een spin in het AI-web. Het financiert klanten en start-ups royaal met als doel om de AI-taart als geheel te doen groeien. Een teken dat het bedrijf nog veel groeipotentieel ziet. En in die toekomst wel het een centrale rol spelen.
Hugging Face is de ‘GitHub van open-source AI’: modellen, datasets, inference. Wie die hub bezit, zit dieper in de softwarelaag dan alleen GPU’s. Dat is relevant omdat closed-source spelers als OpenAI en Anthropic eigen chips bouwen als Nvidia-alternatief. Als tegengeluid wil Nvidia zo veel mogelijk open-source modellen faciliteren. De rijzende populariteit van de grote open Chinese modellen bewijst dat dat een kansrijke benadering is.
Onder de naam Nemotron heeft Nvidia ook een eigen familie open modellen. Die staan op Hugging Face. Dat zijn gespecialiseerde modellen die zijn bedoeld als agentic stack. Dus niet gericht op algemeen gebruikt, maar voornamelijk op ontwikkelaars. Denk aan zaken als langdurige contextreasoning, tool calling en hoge nauwkeurigheid bij zware belasting.
Maar de Amerikaanse chipmaker doet ook aan distributie, de hoofdactiviteiten van Hugging Face.
NIM, Nvidia Inference Microservices, verpakt eigen modellen en die van derden (Llama, Gemma, Mistral, etc.) als geoptimaliseerde containers via ai.nvidia.com en Hugging Face. Kortom: wie de Hub bezit, bezit de default download- en discovery-laag voor Nemotron en de NIM-catalogus. Zonder Hugging Face blijft Nvidia afhankelijk van een platform dat het zelf niet controleert. Met Hugging Face wordt het een first-party distributiekanaal.
Om dezelfde reden is OpenRouter een interessant bedrijf. Immers: ook een onafhankelijke partij in de verkeersstromen. Dit bedrijf afgelopen dagen in een toch wat verrassende beweging overgenomen door Stripe, dat met OpenRouter de basis legt voor een platformonafhankelijke verbreding van zijn dienstverlening.
emerce
28-08-2026 08:48