Mediahuis heeft samen met mediabureau dentsu Benelux en technologiepartner PubMatic een advertentiecampagne live gezet waarbij AI-agents het inkoopproces grotendeels zelfstandig afhandelen.
De campagne, rond het WK voetbal en voor adverteerder Albert Heijn, geldt als de prille praktische toepassing van zogeheten agentic buying binnen de premium nieuwsmerken van het mediabedrijf.
Het idee is simpel. Waar een programmatic-deal normaal gesproken door mensen wordt opgezet en onderhandeld, doen nu twee softwareagents dat onderling. Mediahuis stelt aan de verkoopkant de voorwaarden in waaronder een adverteerder mag inkopen. Aan de andere kant zit een kopende agent met de voorwaarden van de afnemer. Die twee partijen zetten de deal op en onderhandelen zonder dat er een mens aan te pas komt. “Een agent acteert meestal op een API”, legt Dennis van Gorp, teamlead Programmatic bij Mediahuis, uit.
De aanzet kwam van dentsu, vertelt Van Gorp. Het bureau vroeg Mediahuis wat het met de opkomende agent-technologie zou gaan doen. Omdat het mediabedrijf naar eigen zeggen al langer bezig is met agentic campagnes, ging het op zoek naar een partij met een bruikbare agent. Dat werd PubMatic.
In een latere instantie gaat Mediahuis met Triton op vergelijkbare manier agentic advertising opzetten bij podcasts.
Van Gorp gaat bewust in deze vroege fase al aan de slag met agentic buying. De markt heeft een geaccepteerd protocol en de timing in de fase is zo vroeg dat het ecosysteem nog niet al te complex is. De tijd om te experimenteren en proefondervindelijk te leren is nu.
Het nut voor het demandteam van Mediahuis is onmiskenbaar: er wordt simpel repetitief werk weg geprogrammeerd. De normale gang van zaken laat zich makkelijk uittekenen: een mediabureau dient een aanvraag in, er wordt gekeken welk buyer ID erbij hoort, vervolgens gaan er mails heen en weer over de tarieven, dan komt het akkoord, daarna het opzetten, en pas dan kan de campagne lopen. Bij elkaar al snel een dag werk.
“Alles wat standaard is, gaan we automatiseren”. Voor de duidelijkheid. Het gaat hier niet om het overbodig maken van mensen, maar om het terugwinnen van tijd.
Onder de motorkap leunt de aanpak op het ADCP-protocol, de standaard waarmee de markt momenteel dit soort agents bouwt. Mediahuis gebruikt voor deze eerste campagne de agent van PubMatic. De campagne draait nu op video. Display staat hierna op de rol, net als podcasting. “Alles automatiseren, maar met een human touch.”
Behalve mediabuying ligt het voor de hand ook de processen rondom rapportages en facturatie te automatiseren, zodat de hele keten van opzet tot billing binnen één workflow draait.
emerce
17-06-2026 09:45