Uit het sectoronderzoek dat PwC Nederland deed naar de maatschappelijke bijdrage van buitenreclame blijkt dat met name gemeenten en andere lokale overheden profiteren van bijdrage van buitenreclamebedrijven. Zij zetten een openbare aanbesteding uit onder exploitanten van buitenreclame voor het neerzetten, onderhouden en schoonmaken van bushokjes, reclame- en informatieborden. Onderdeel van die aanbesteding is een concessievergoeding, waarin wordt afgesproken dat een significant gedeelte van de omzet uit reclame terugvloeit in bijvoorbeeld de gemeentekas. Afgelopen jaar was dat zo’n 144 miljoen euro.
Boven op een financiële bijdrage, dragen buitenreclamebedrijven de volledige zorg voor het onderhoud van een gedeelte van de infrastructuur in steden en dorpen. Denk aan het neerzetten, onderhouden en schoonmaken van bus- en tramhokjes, stations, abri’s, prullenbakken, bankjes en informatieborden, zoals stadsplattegronden.
Sinds 2019 heeft de sector hier volgens het PwC-rapport zo’n 220 miljoen euro in geïnvesteerd. De sector wil lokale overheden helpen om klimaatdoelen te halen, onder meer door te investeren in groene stroom, volledig elektrische service-vloten en groene innovaties zoals sedumdaken op bushaltes die de biodiversiteit bevorderen en regenwater opvangen. In toenemende mate zijn deze voorzieningen ook voorzien van AED’s, die beschikbaar zijn voor reanimatie.
Naast de bijdrage aan infrastructuur en lokale overheid, geven buitenreclamebedrijven ook gratis of met een flinke korting reclameruimte aan goede doelen en de overheid. Maar ook aan het lokale mkb en de culturele sector. Hiervoor stelde de sector in 2025 38 miljoen euro aan mediawaarde beschikbaar. Daarbij werken de bedrijven ook mee aan het laten zien van urgente mededelingen zoals Amber Alerts en campagnes als ‘Wij eisen de nacht op’.
emerce
12-06-2026 12:00