Bij ASML blijft de ontvangst van orders voor zijn chipmachines zeer sterk. 2026 ziet er heel goed uit. Het wordt een sterk jaar met krachtige groei, aldus financieel directeur Roger Dassen tijdens een toelichting op de resultaten over het eerste kwartaal. In die periode bedroeg de netto-omzet 8,8 miljard euro, de bruto-marge 53 procent en de nettowinst 2,8 miljard euro; zelfs nog iets beter dan verwacht.
De halfgeleiderindustrie blijft doorgroeien, grotendeels gedreven door investeringen in ai-infrastructuur, waaronder datacenters. Dit vertaalt zich dus in een grote vraag naar geavanceerd geheugen en geavanceerde logica.
ASML verwacht zelfs dat het aanbod de vraag in de nabije toekomst niet zal kunnen bijbenen. Dit zorgt dus voor een sterke beperking in de eindmarkten, van ai tot mobiel en pc. Met name aan geheugens bestaat grote krapte. De geheugenchip-fabrikanten zijn voor 2026 al volgeboekt. En hun leveringsbeperkingen zullen ook na dit jaar aanhouden.
Opschalen
Voor geavanceerde ‘logic’ ziet ASML dat klanten capaciteit opbouwen voor verschillende nodes, terwijl ze ook doorgaan met het opschalen van 2 nm om aan de vraag naar ai-producten te voldoen. Dit vertaalt zich in een hogere vraag naar ASML-machines. Ook wordt gewerkt aan betere prestaties van systemen. Onlangs kondigde ASML een doorbraak aan om met zijn zeer geavanceerde EUV-machines de modernste chips in grotere volumes te produceren.
Groot is de vraag naar ‘Low NA EUV’ (extreem ultraviolette lithografie) systemen. Ook wordt een hogere omzet verwacht in de iets minder geavanceerde niet-EUV-activiteiten. Voorspoedig loopt de verkoop van immersion systems en duv-machines (deep ultraviolet) waarbij een laagje water tussen de lens en de siliciumschijf de resolutie verbetert. Afgelopen februari sprak ASML nog van een trage start, maar de vraag is nu omgeslagen.
China, VS en Zuid-Korea
ASML verwacht dit jaar een omzet van 36 tot veertig miljard euro. Daarbij is rekening gehouden met mogelijk negatieve uitkomsten van de lopende discussies over exportcontrole, aldus ASML-topman Christophe Fouquet. De Verenigde Staten willen de uitvoer van chipmachines naar China verder beperken, ook die van ASML, waarin Amerikaanse componenten en software zitten.
Afgelopen kwartaal was het aandeel van China in de omzet van ASML nog maar 19 procent. In dezelfde periode van 2025 was dat 36 procent, in het derde kwartaal van 2024 nog 47 procent. Zuid-Korea is met 45 procent nu veruit de grootste afnemer.
ASML verwacht in het lopende kwartaal een netto-omzet van tussen de 8.4 miljard euro en negen miljard euro, met een bruto-marge van tussen de 51 en 52 procent. De r&d-uitgaven bedragen zo’n 1,2 miljard euro.
De inkoop van eigen aandelen wordt voortgezet. In het eerste kwartaal bedroeg die 1,1 miljard euro, volgens FNV Metaalbond-bestuurder Peter Reniers een gigantisch bedrag dat niet past in het beeld van de grote reorganisatie waarbij drieduizend banen op de tocht staan. Over die herstructurering deed ASML vandaag geen nieuwe mededelingen. In een vooraf opgenomen video-interview (ter toelichting van de situatie bij ASML) met de topmannen Fouquet en Dassen bleef dit onderwerp ook onaangeroerd.
computable
15-04-2026 14:30