IAB Europe breidt het bereik uit van de metingen bij retailmedia. Naast adtech-spelers meet het nu ook bij Uber Eats- en Thuisbezorgd-achtigen. Expansie naar Travel en Finance staan op de agenda.
Eind vorige week publiceerde IAB Europe versie 2 van de set standaarden voor retailmedia. Dat is twee jaar na de initiële introductie van het initiatief dat het eenheid moet brengen voor adverteerders in het domein retailmedia.
Met het oog op de toekomst spreekt men niet meer van retailmedia, maar van commercemedia. Waarom? Niet elke partij die online verkoopt en reclame in zijn winkeltje wil tonen is een retailer.
Daarom breidt men nu uit met Quick Commerce (Uber Eats, Just Eat Takeaway, Doordash) en staan Travel en Finance in de boeken. Hier kan men gaan rapporteren naar type adverteerder. Te denken valt aan: restaurants, retailers en FMCG-merken. In de reclamerapportages kijkt men hier bijvoorbeeld maar zeven dagen terug, elders dertig dagen. Quick commerce is te vluchtig voor lange horizons van reclame-impact.
Ter illustratie: twee jaar geleden rapporteerde Just Eat Takeaway dat het eind 2023 ruim tweehonderd miljoen euro aan reclame-omzet genereerde (+28%) in dat kwartaal. Dat was de eerste en laatste keer dat het zich daar over uitliet.
Andere nieuwigheden in IAB’s V2-standaard zijn het verschil in rapportage tussen bruto en netto omzet, marketplace-specifieke verkoopmodellen (Brand to Brand, Seller to Seller, etc.) en een verfijning van de variabele ‘new to brand/repeat shoppers’.
Belangstellende partijen kunnen vanaf komende zomer enkel nog certificeringen halen voor versie 2.
emerce
26-01-2026 08:51