In dit nieuwsoverzicht: Hallucineren als Woord van het Jaar, BAM stapt in Droneview, Axis in FF, investeerder ECFG in NBCL en Orangerock in Artific. SoftwareOne wil groei in channel. KnowBe4 geeft deepfake-training.
Hallucineren
Hallucineren is uitgeroepen tot het Van Dale Woord van het Jaar 2025. Omdat taal laat zien wat ons bezighoudt en we in één woord vaak de tijdgeest kunnen vangen, heeft de redactie van het taalinstituut hiervoor gekozen. Eerder viel de keus op polarisatie (2024), graaiflatie (2023), klimaatklever (2022), prikspijt (2021), anderhalvemetersamenleving (2020) en boomer (2019).
Hallucineren wordt soms gezegd van generatieve taalmodellen die informatie verstrekken die niet op (betrouwbare) data gebaseerd is en daarom onnauwkeurig of volstrekt onjuist is. Hallucineren is geen nieuw woord, maar kreeg recentelijk een nieuwe dimensie. Die betekenis werd bovendien dit jaar gangbaar dankzij de brede inburgering van ai-toepassingen, zoals ChatGPT en Gemini, die vertrouwen op generatieve taalmodellen.
Dit woord weerspiegelt een ontwikkeling in de samenleving én in de taal. Immers, ai-toepassingen gebruiken ook zelf taal om gebruikersvragen te beantwoorden, ‘zeggen’ soms dingen die onjuist zijn en beïnvloeden zo onze woordenschat.
(Meer uitleg over het Van Dale Woord van het Jaar staat op hier.)
BAM neemt belang in Droneview
Bouwbedrijf BAM neemt een minderheidsbelang van strategische aard in Droneview, een Nederlandse aanbieder van droneservices voor de gebouwde omgeving. Beide bedrijven werken al jaren samen aan projecten ter verduurzaming van woningen. Daarbij worden drones ingezet om woningcomplexen sneller, veiliger en nauwkeuriger in kaart te brengen.
De stap sluit aan bij BAM’s ambitie om digitalisering verder te versnellen. Drone-technologie verhoogt de arbeidsproductiviteit en draagt bij aan het oplossen van het tekort aan technisch geschoolde medewerkers.
Naar verwachting worden in ons land tot 2030 ongeveer 2,5 miljoen woningen gerenoveerd en verduurzaamd. Daarbij duiken steeds vaker drones op, wat leidt tot een stijging in de vraag naar deze dienstverlening en schaarste. De samenwerking met Droneview stelt BAM in staat om sneller op te schalen.
Droneview levert ondersteuning over de volledige keten, van dronevluchten en inspecties tot dataverwerking, 3d-modellering en digitale oplevering via een geavanceerd online-klantportaal. Het bedrijf voert drone-inspecties uit aan woningen, bedrijfsmatige gebouwen, bruggen en andere objecten en levert nauwkeurige driedimensionale modellen voor ontwerp en uitvoering.
Axis lijft FF Group in
Het Zweedse Axis Communications (videobewaking) neemt de FF Group over, gespecialiseerd in edge ai en data-analyse. Het Tsjechische bedrijf ontwikkelt intelligente software die kentekenherkenning, intelligente gegevensverwerking en camera-naar-camera-communicatietechnologieën combineert. De overname biedt Axis een breder portfolio om zich verder te ontwikkelen in de groeiende markt voor verkeersoplossingen.
ECFG ondersteunt NBCL
Investeerder ECFG gaat het Nijmeegse medtechbedrijf NBCL financieel en strategisch helpen om toegang te krijgen tot de veelbelovende Amerikaanse markt. Ook stelt het nieuwe groeigeld NBCL in staat om de internationale opschaling van haar chirurgische point-of-care-diagnostiek te versnellen. NBCL biedt een oplossing waarmee chirurgen tijdens een operatie binnen enkele minuten cruciale diagnostische informatie krijgen. De technologie wordt ingezet bij bijschildklier-operaties waarbij snel inzicht nodig is om te bepalen of een ingreep volledig is geslaagd. Inmiddels gebruiken meer dan honderd ziekenhuizen in Europa het platform.
Orangerock in AI Ready
Orangerock steekt geld in AI Ready, het Enschedese bedrijf achter het ai-platform Artific. De investeringsmaatschappij treedt naast Wadinko toe als medeaandeelhouder van AI Ready. Artific helpt organisaties hun bedrijfsprocessen te verbeteren met behulp van kunstmatige intelligentie. Samengewerkt wordt met diverse partners, elk specialist in hun eigen vakgebied, om de technologie succesvol te implementeren binnen uiteenlopende sectoren. Artific claimt ongeveer honderd klanten te hebben zoals Basic-Fit, Hanos, Marktplaats, Veiligheidsregio Twente en Vechtstede Notarissen.
SoftwareOne lonkt naar channel
SoftwareOne wil in 2026 meer channel-activiteiten ontplooien. Deze leverancier van software en cloud-oplossingen ziet in de Benelux meer mogelijkheden. Doelgroep zijn managed service providers (msp’s) die het mkb bedienen. Volgens SoftwareOne missen die dienstverleners vaak bepaalde it-kennis waarmee ze zijn te helpen. Benny van der Poel, channel salesmanager Benelux, is van mening dat msp’s vaak geen budget hebben om een expert aan te nemen. ‘Daar kunnen ze dan onze assistentie bij inroepen.’
KnowBe4 in deepfake-training
KnowBe4 (riskmanagement) lanceert een nieuwe, op maat gemaakte deepfake-training. Doel is organisaties te beschermen tegen frauduleuze videogesprekken, door ai gegenereerde phishing-aanvallen en andere cyberdreigingen waarbij deepfakes worden ingezet. Volgens het Entrust 2026 Identity Fraud Report spelen deepfakes een rol in één op de vijf pogingen tot biometrische fraude.
computable
16-12-2025 14:39