Het Amerikaanse techbedrijf werkt aan Project Suncatcher, een langlopend onderzoeksproject om machine learning en AI op termijn in de ruimte te laten draaien.
De eerste satellieten met AI-hardware moeten in 2027 de aarde verlaten. Google-topman Sundar Pichai vertelde dat vorige week in een interview met Fox News. Het project moet de groeiende energiebehoefte van kunstmatige intelligentie helpen indammen door direct gebruik te maken van zonne-energie, buiten de atmosfeer.
Het initiatief, dat intern bekend staat als Project Suncatcher, drijft op de logica dat de zon miljoenen keer meer energie levert dan we vandaag de dag op heel de aarde opwekken. Door datacenters in een baan om de aarde te plaatsen, hoopt het bedrijf die energie directer te kunnen benutten zonder tussenkomst van de atmosfeer.
Google is niet de enige die deze lijn van redenering volgt. Elon Musk is er al mee bezig. De nieuwe generatie van zijn Starlink-satellieten moeten servers meedragen die, wanneer per laser geschakeld, een datacentrum vormen.
Hij voorziet dat dit leidt tot zonaangedreven AI-satellieten die enorme rekenkracht bieden, zonder de energielast op aarde. Musk schat dat dit binnen 4 à 5 jaar haalbaar is voor 100 GW per jaar naar hoge banen en op termijn zelfs 100 TW per jaar vanaf een maanbasis.
Start-ups als Starcloud en Lumen Orbit testen al GPU’s in orbit, Red Hat en Axiom Space bouwen een datacenter in de ruimte en Lonestar Data Holdings had heel even een datacenter voor opslag en verwerking van digitale gegevens op de maan operationeel.
Foto: NASA / Unsplash
emerce
08-12-2025 11:57