Geld verdienen met telecom wordt steeds lastiger. Dat was de boodschap vanochtend op het jaarcongres van Telecompaper in Bussum. ‘Jaren geleden was bundelen de strategie van telecomaanbieders, maar de consument is juist aan het ontbundelen’.
Telecompaper directeur Ed Achterberg wees zijn openingspresentatie onder meer op het verdwijnen van de vaste telefoon. In vijftig procent van de onlangs afgesloten bundels zit al geen vaste telefonie meer. Triple play (internet, tv en telefonie) is hard aan het verdwijnen. KPN-dochter Youfone heeft de vaste telefoon al uit het aanbod geschrapt.
Ook geen goed vooruitzicht voor de markt: de helft van de respondenten wil minderen op het gebruik van de smartphone. Onder Gen Z. is dat al driekwart. Die zullen dus ook minder diensten gaan afnemen.
De presentatie van Jan Piet Nelissen en Jens Groot van Deloitte was mogelijk nog somberder. Zij zien dat de prijs van breedband sterk dalen. De contentmarkt staat onder druk. Traditionele omroepen zien makers en producente weglopen. Ilse Warringa maakt het succesvolle Luizenmoeder nog voor de NPO, maar het vergelijkbare Voetbalouders zit al bij Netflix. De Formule 1 is achter de decoder van Viaplay verfwenen.
Deloitte denkt dat het aantal (grote) omroeporganisaties per land uiteindelijk niet meer dan twee zal bedragen. ‘Het is dat RTL niet mocht samengaan met Talpa, anders hadden we deze situatie in Nederland al gehad.’ Maar ook onder streamingdiensten vindt er in de overtuiging van Deloitte een consolidatie plaats. Er komen minder streamingdiensten per land. Ook ziet Deloitte weinig mogelijkheden meer voor mobiele diensten. ‘We zien al geen echte businesscases voor 5G, en de vraag is wat 6G hieraan nog gaat toevoegen.’
Waar kun je dan nog wel geld mee verdienen? Ed Achterberg suggereerde het aanbieden van breedband met energie. In het VK is het al heel normaal om bijvoorbeeld bundel aan te bieden met een spelconsole, zoals de Switch 2 van Nintendo, maar CEO Joost Farwerck van KPN ziet dat niet zitten. Die pleitte er vanochtend juist voor om de focus te leggen op kerndiensten, kortom mobiele en vaste diensten. ‘De laatste twaalf maanden gaat het eigenlijk best goed met de sector, die in het verleden een te grote schoen heeft aangetrokken. Wij ook. Onze avonturen in Duitsland pakten verkeerd uit en we hebben jaren nodig gehad om daarvan te herstellen. De sector is gedisciplineerder geworden. Minder investeren in zelfgemaakte content bijvoorbeeld.’
Het neemt niet weg dat er flink wat uitdagingen zijn. Netcongestie is daar een van. Farwerck” ‘We hebben vijftig generatoren draaien omdat de toevoer van stroom onbetrouwbaar is. Daar hebben we echt nog wat te fixen. We zijn in gesprek met de netbeheerders om te kijken of onze ongeveer duizend centrales wel op de juiste locaties staan, of we het aantal niet moeten terugbrengen. We moeten in elk geval het stroomverbruik zien terug te dringen, waar we al hard mee bezig zijn.’
Zelfs het investeren in glasvezel is een beproeving. ‘Ik raad dat eerlijk gezegd niemand aan, want je hebt er best een lange adem voor nodig. Wij vinden het belangrijk om te doen, maar het kost tien tot vijftien jaar om die investeringen terug te verdienen.’
Het was puur toeval dat aan het eind van de ochtend VodafoneZiggo en Delta in een gezamenlijk persbericht lieten weten dat het bereik van Ziggo met ruim 600.000 extra adressen wordt vergroot in gebieden waar het bedrijf geen eigen netwerk heeft, maar waar wel glasvezel van Delta Fiber ligt. Daarmee is Ziggo internet en televisie in 2026 vrijwel in heel Nederland beschikbaar.
emerce
11-06-2025 12:42