Het Amerikaanse it-kanaal is ronduit verdeeld over de vraag of handelsoorlogen waarvoor president Trump allerminst terugdeinst, de branche schaden of juist goed doen.
Een maandelijkse monitor van de leveranciersneutrale Global Technology Industry Association (GTIA) laat een gemengd beeld zien. Amerikaanse it-serviceproviders denken verschillend over de impact van invoerheffingen op hun business, zo blijkt uit de eerste editie van de Channel Economic Tracker die de wereldwijde non-profitvereniging GTIA voortaan maandelijks publiceert.
De tracker weerspiegelt zowel de onvoorspelbare manier waarop tarieven over het algemeen worden toegepast, als de mate waarin een bepaald kanaalbedrijf afhankelijk is van geïmporteerde goederen en toeleveringsketens van buiten de VS. Over de huidige impact is iets meer dan een kwart enigszins negatief, terwijl een magere kwart ietwat positief is. Over de impact in de komende twaalf maanden liggen de verhoudingen andersom: 24 procent verwacht een licht negatieve invloed. Een hoger percentage (27 procent) is enigszins positief.
Nederlandse leveranciers
Zeventig procent van deze it-serviceproviders doet zaken buiten de VS, dus indirect raakt dit mogelijk ook Europese/Nederlandse leveranciers en partners. De tariefverhogingen werken snel door in de hardwarekosten. Bijna zestig procent wentelt de importheffingen af op klanten, een kwart berekent de heffingen volledig door, een derde gedeeltelijk. Ook nemen bedrijven maatregelen zoals het spreiden van leveranciers en voorraadopbouw – herkenbare thema’s in de Benelux, zeker voor resellers en distributeurs.
Carolyn April, vice-president research & market intelligence bij GTIA, ziet daarnaast dat klanten mogelijk investeringen naar voren halen uit angst voor nieuwe tarieven. ‘Het is iets dat ook in Europa zou kunnen spelen als de politieke retoriek richting protectionisme weer toeneemt. Kortom, channelbedrijven zitten in een complex economisch landschap. Tarieven hebben voor- en nadelen. Verschillend zijn de maatregelen die it-serviceproviders nemen om negatieve effecten te beperken.’
GTIA vroeg driehonderd leidinggevenden van channelbedrijven in de VS om hun inzichten.
MeetingDe resultaten van de monitor komen aan bod tijdens de Europese GTIA Townhall Meeting op maandag 16 juni om 16:00 uur (Nederlandse tijd).Tijdens de interactieve sessie spreekt GTIA-ceo Dan Wensley live over zijn visie op het it-kanaal, de rol van technologie en de bouwstenen van GTIA: mensen, netwerken, community, kennis en innovatie.Aanmelden voor de bijeenkomst kan via GTIA Townhall Europa – Microsoft Teams Event.
computable
10-06-2025 15:00