Digitale soevereiniteit heeft zijn prijs. Aanzienlijke kostenstijgingen weerhouden staatssecretaris Gijs Tuinman (Defensie) ervan om bij de aanschaf van wapensystemen de toegang tot de broncodes van de software te regelen.
GroenLinks-PvdA suggereert dat Defensie in principe bij de broncode moet kunnen komen van materieel om afhankelijkheden in softwareondersteuning te verminderen. Volgens Tuinman zou Defensie hiervoor een licentie moeten verkrijgen. ‘Hier zijn hoge kosten aan verbonden omdat de betrokken bedrijven hun investering in de ontwikkeling van deze software gecompenseerd willen zien,’ antwoordt hij op Kamervragen van Jimme Nordkamp (GL-PvdA). Verder legt de Amerikaanse wet- en regelgeving beperkingen op aan de verspreiding van en toegang tot Amerikaanse technologie. Ten slotte heeft Defensie veelal niet de technische kennis om dergelijke software zelf te onderhouden.
Tuinman ontkent dat de VS (softwarematig) de controle houdt over de inzet van wapensystemen als de F-35, Chinook, Apache, Reaper, Patriot en Stinger. Van softwaresloten, geofencing of afhankelijkheid van de Amerikaanse toeleveringsketen zijn Tuinman geen voorbeelden bekend.
Aanleiding tot de Kamervragen zijn berichten in de Financial Times over een Amerikaanse ‘kill switch’ in de F-35-straaljagers, waarbij bepaalde functies op elk gewenst moment zijn uit te schakelen. Maar Defensie zegt daar niets van te weten.
computable
25-03-2025 12:00